ماسک‌ها

ماسک در فتوشاپ صفحه‌ای سفید رنگ است که بر روی یک لایه انداخته می‌شود. این صفحه‌ی سفید رنگ مثل یک صفحه‌ی عادی در فتوشاپ قابلیت این را دارد که با براش بر روی آن کشیده شود و در نواحی سیاه رنگی که توسط براش ایجاد می‌شود پیکسل‌ها به صورت نامرئی در می‌آیند. البته ما این لکه‌های سیاه رنگ را مستقیماً بر روی پروژه نمی‌بینیم بلکه تنها تأثیر آن (مخفی شدن پیکسل‌ها) را مشاهده می‌کنیم.

پس در یک ماسک رنگ سفید یعنی بودن پیکسل‌ها و رنگ مشکی (و یا هر رنگ دیگری) یعنی نبود پیکسل‌ها. تصویر زیر در فهم بهتر مفهوم ماسک کمک می‌کند.

image

مزیت ماسک‌گذاری نسبت به حالتی که مثل قبل پیکسل‌ها را با یک ابزار انتخاب، انتخاب کرده و حذف کنیم این است که لایه‌ای که ماسک‌گذاری می‌شود کاملاً سالم مانده و هیچ پیکسلی حذف نشده است و با حذف ماسک می‌توان دوباره آن را به حالت قبل درآورد.

برای ایجاد ماسک بر روی یک لایه ابتدا لایه‌ی مدنظر خود را از پنل لایه‌ها انتخاب کرده و سپس از پایین پنل بر روی آیکون Add layer mask کلیک می‌کنیم. بعد از این کار در پنل لایه‌ها در سمت راست پیش‌نمایش لایه‌ای که این کار را بر رویش انجام دادیم صفحه‌ی سفیدرنگ ماسک دیده می‌شود که برای کشیدن براش بر روی آن ابتدا باید بر روی آن یک بار کلیک کنیم (در غیر این صورت براش بر روی اصل لایه کشیده می‌شود).

تصویر آفتابگردان که در بالا آن را نشان داده‌ایم در پنل لایه‌ها به این صورت مشاهده می‌شود:

image

نکته

شاید بتوان هر رنگی را برای کشیدن بر روی ماسک انتخاب کرد، اما عملاً آن رنگ ابتدا سیاه و سفید شده و سپس بر روی ماسک کشیده می‌شود و تنها تیرگی و روشنی آن تاثیرگذار است. هر چه رنگ فوق (از طیف سفید تا سیاه) به سیاه نزدیک‌تر باشد شفافیت (Opacity) پیکسل‌ها در آن ناحیه کم‌تر می‌شود تا در رنگ سیاه به صفر برسد.

نکته

برای حذف کردن یک ماسک کافی است آن را با ماوس بر روی سطل آشغال موجود در پنل لایه‌ها drag کنیم. در این صورت در پنجره‌ای که باز می‌شود سوالی مبتنی بر اعمال ماسک بر روی لایه پرسیده می‌شود:

image

در صورتی که Apply را انتخاب کنیم لایه و ماسک به هم می‌چسبند و لایه‌ی حاصله مثل یک لایه‌ی معمولی خواهد بود و در صورتی که Delete را انتخاب کنیم ماسک حذف می‌شود.

نکته

با استفاده از منوی پنل لایه‌ها می‌توانید اندازه‌ی تصویر پیش‌نمایش لایه در کنار نام لایه را کوچک و بزرگ کنید. بدین منظور از منوی فوق گزینه‌ی Panel Options را انتخاب کرده و در قسمت Thumbnail Size اندازه‌ی دلخواه خود را انتخاب کنید.

نکته

اگر به خاطر داشته باشید در توضیح پنل Adjustments گفتیم تغییراتی که توسط این پنل داده می‌شود در یک لایه‌ی جداگانه ثبت می شوند. آن لایه را نیز می‌توان نوعی ماسک به شمار آورد.

Clipping Maskها

نوعی دیگر از عمل ماسک‌گذاری کردن نیز وجود دارد که در آن لایه‌ی زیرین ماسکِ لایه‌ی بالایی‌اش می‌شود:

image

در این طرح نقشه‌ی هر کشور ماسک نام آن کشور شده است

برای انجام این کار کافی است کلید alt را نگه داشته و سپس بین مرز نام دو لایه در پنل لایه‌ها کلیک کنید. با کلیک کردن مجدد نیز همه چیز به حالت قبل باز می‌گردد.

اگر لایه‌ی زیرین ماسک لایه‌ی بالایی باشد در پنل لایه‌ها چنین شکلی خواهد داشت:

image

به این ماسک‌ها Clipping Mask گفته می‌شود.