ابزارها و امکانات

زمان تقریبی موردنیاز برای مطالعه: ۱۹ دقیقه

یکی از مهم‌ترین پنجره‌های فتوشاپ، پنجره‌ای است به نام جعبه‌ی ابزار که در زیر مشاهده می‌کنید. جعبه‌ی ابزار در این تصویر دارای دو ستون است. ولی به احتمال زیاد این جعبه در فتوشاپ شما تنها یک ستون دارد. برای دو ستونه کردن جدول کافی است بر روی پیکان کوچکی که در بالای جعبه ابزار قرار دارد () کلیک کنید تا جعبه دو ستونه شود. برای برگرداندن به حالت قبلی نیز کافی است مجدداً روی همان پیکان کلیک کنید. حالت دو ستونه برای راحتی کار توصیه می‌شود.

با کلیک بر روی هر ابزار فلش ماوس (cursor) تبدیل به آن ابزار می‌گردد.

هرکدام از ابزارها دارای کلید میانبری هستند. اگر ماوس را بر روی یکی از این ابزارها نگه داریم نام آن ابزار به همراه کلید میانبرش در داخل یک پرانتز نوشته می‌شود.

برای مثال کلید میانبر ابزار gradient حرف G می‌باشد و این بدین معناست که با فشردن این حرف از صفحه‌کلید ابزار نامبرده فعال می‌گردد.

در سمت راست و پایین برخی از ابزارها مثلث کوچکی قرار دارد و این یعنی ابزار موردنظر دارای زیرمجموعه می‌باشد. برای دیدن زیرمجموعه‌ی هر ابزار بر روی آن راست کلیک کرده و یا کلیک کرده و نگه می‌داریم. سپس از منوی آبشاری باز شده ابزار موردنظر خود را انتخاب می‌کنیم.

نکته‌ی جالب این‌جاست که گاهی چند ابزار، حرف میانبر مشترکی در کیبورد دارند و با فشردن کلید میانبر آن‌ها ابزاری که اخیرا از آن استفاده شده است انتخاب می‌شود. برای انتخاب سایر ابزارهای یک میانبر کافی است علاوه بر فشردن کلید میانبر، کلید Shift را نیز با آن فشار دهیم.

برگه‌ها : 1 2 3 4 5 6 7 8