کار با متن

زمان تقریبی موردنیاز برای مطالعه: ۵ دقیقهفتوشاپ در ویرایش متنی کامل‌ترین در نوع خود است. امکان دادن انحنا به متن، نوشتن بر روی یک مسیر، تنظیم بزرگی متن و فاصله‌ی خطوط و کاراکترها از هم و سایر موارد در نوار ابزار متن و پنل کاراکتر که مختص متن است گنجانده شده‌اند. در کل در رابطه با متن در فتوشاپ دو پنل وجود دارد. پنل کاراکتر (Character) و پنل پاراگراف (Paragraph). پنل کاراکتر برای خصوصیات متنِ تنها و پنل پاراگراف برای خصوصیات پاراگراف استفاده می‌شود.

برای شروع، ابزار متن را انتخاب کرده و با کلیک در نقطه‌ی موردنظر از پروژه عبارتی را تایپ می‌کنیم. نوار ابزار به صورت زیر خواهد بود:

۱- تعیین عمودی یا افقی نوشته شدن متن
۲- تعیین نوع فونت
۳- تعیین اندازه‌ی متن
۴- تعیین چینش متن (راست‌چین، وسط‌چین یا چپ‌چین)
۵- تعیین رنگ متن (با کلیک بر روی آن استخر رنگ باز می‌شود)
۶- پیچ‌وتاب متن
۷- باز کردن پنل کاراکتر

دقت شود که برای اعمال تغییرات (چه در نوار ابزار متن و چه در پنل کاراکتر) باید متن به صورت انتخاب درآمده باشد (مثل همان حالت Highlight شده در Word). برای این کار با یک بار کلیک بر روی متن (توسط ابزار متن) آن را به حالت ویرایش در آورده و قسمت موردنظر را با ماوس Highlight می‌کنیم و یا با فشردن کلیدهای Ctrl+A کل آن را به حالت انتخاب در می‌آوریم.

نکته متن‌ها در یک لایه‌ی جدید تشکیل می‌شوند. لایه‌ای که قابلیت ویرایش پیکسلی ندارد و تنها با کلیک بر روی آن توسط ابزار متن امکان ویرایش متنی وجود خواهد داشت. این لایه با لایه‌ی معمولی از نظر ظاهرش در پنل لایه‌ها نیز تفاوت دارد:

برای تبدیل لایه‌ی متنی به لایه ی پیکسلی بر روی آن راست کلیک کرده و Rasterize Type را انتخاب می‌کنیم. با این کار قابلیت ویرایش متنی لایه از بین رفته و تبدیل به لایه‌ای معمولی (پیکسلی) می‌گردد. این لایه خاصیت وکتور خود را نیز از دست می‌دهد و با تغییر اندازه دچار افت کیفیت می‌شود. درباره‌ی وکتور در بخش «سایر قابلیت‌های فتوشاپ» بیشتر توضیح داده خواهد شد.

 

پیچ‌وتاب دادن به متن

بعد از به انتخاب درآوردن متن موردنظر با استفاده از دکمه‌ی پیچ‌وتاب متن (Warp Text) می‌توان اقدام به باز کردن پنجره‌ی Warp Text و پیچ‌وتاب دادن به متن با استایل‌های مختلف نظیر قوس، پرچم و… نمود.

برگه‌ها : 1 2 3