پروژه‌های تمرینی

زمان تقریبی موردنیاز برای مطالعه: ۵ دقیقهدر این بخش به بررسی روند طراحی ۴ پروژه‌ی بسیار ساده می‌پردازیم. سعی شده است که مباحث گفته شده در طراحی این پروژه‌ها به کار برده شوند.

 

پروژه‌ی اول

برای طراحی پروژه‌ی فوق ابتدا لایه‌ی جدیدی ایجاد کرده و با براش تمامی آن را پر می‌کنیم (راه‌های دیگری نیز برای پر کردن کامل لایه هست؛ از جمله ایجاد یک لایه‌ی جدید خالی و فشردن کلیدهای Ctrl+Backspace و یا حذف قفل لایه‌ی Background و استفاده از آن).

در Layer Style لایه، گزینه‌ی Gradient Overlay را انتخاب کرده و گرادیانی با دو رنگ آبی کم‌رنگ و آبی پررنگ ایجاد می‌کنیم.

برای کشیدن هلال ماه لایه‌ی جدیدی ایجاد می‌کنیم. با ابزار انتخاب دایره‌ای رسم کرده و سپس با فشردن کلید alt (کاهنده‌ی ناحیه‌ی انتخابی) دایره‌ی کوچک‌تری از داخل آن خالی می‌کنیم. ناحیه‌ی باقی‌مانده را با براش پر کرده و در Layer Style با استفاده از سربرگ Bevel & Emboss به آن برجستگی می‌دهیم.

 

پروژه‌ی دوم

در بخش Layer Style لایه‌ی عکس و در سربرگ Gradient Overlay گرادیانی شبیه پرچم ایران ایجاد کرده و Blend Mode آن را بر روی Linear Burn قرار می‌دهیم.

متن‌های موردنظر را با فونت انتظار ظهور تایپ کرده و در بخش Layer Style به آن‌ها Stroke می‌دهیم. در آخر متن فرعی را با فونت زَر در پایین اضافه می‌کنیم.

 

پروژه‌ی سوم

ابتدا متنی را با فونتی کوچک می‌نویسیم و سپس لایه‌ی آن را Rasterize می‌کنیم. متن موردنظر در عکس عبارت «نمی‌دانید چه چیزی را دانلود کنید؟؟» است. با استفاده از ابزار Blur (مات کردن) آن را تا حدی که قابل خواندن بماند مات می‌کنیم.

عبارت دیگری را تایپ می‌کنیم که در این عکس «دانلود بازی‌ها و نرم‌افزارهای پیشنهادی ما» است. با استفاده از پنل کاراکتر تکه‌هایی از متن را انتخاب کرده و بدون هیچ قاعده‌ی خاصی کوچک و بزرگ می‌کنیم.

از لایه‌ی متنی یک کپی گرفته و در زیر لایه‌ی متنی اصلی قرار می‌دهیم. فونت توخالی انتظار ظهور را انتخاب کرده و آن را با فشردن کلیدهای Ctrl+T از دو طرف کمی می‌کشیم (البته اگر از فونتی استفاده کنیم که مشابه توخالی (outline) نداشته باشد با توضیحات داده شده می‌توان چنین لایه‌ای را طراحی کرد؛ کافی است در لایه Fill Opacity را صفر کنیم و کمی به آن Stroke بدهیم).
این کار با افزایش اندازه‌ی فونت نیز امکان‌پذیر است. سپس به بخش Layer Style رفته و در قسمت Opacity شفافیت آن را کاهش می‌دهیم.

برگه‌ها : 1 2 3