سبک لایه و استایل

زمان تقریبی موردنیاز برای مطالعه: ۴ دقیقه

سبک لایه (Layer Style) به افکت‌هایی گفته می‌شود که منجر به ایجاد صفاتی در لایه و یا گروه موردنظر می‌شوند. صفاتی نظیر سایه‌دار شدن، برجستگی، تک‌رنگ شدن لایه و…

به عنوان مثال تعدادی از این صفات در تصویر زیر نشان داده شده اند:

برای ایجاد سبک در یک لایه بر روی آن لایه در پنل لایه‌ها دو بار کلیک می‌کنیم (دقت شود که بر روی نام لایه دابل کلیک نشود چرا که منجر به rename لایه خواهد شد). با این کار پنجره‌ی Layer Style باز می‌شود.

این پنجره شامل سربرگ‌های متعددی است که در سمت چپ آن به صورت لیست ردیف شده‌اند.

منوی Blend Mode به چگونگی تاثیر پیکسل‌های لایه بر لایه‌های زیرین می‌پردازد که بررسی آن‌ها را به شما واگذار می‌کنیم. تنها موردی که توضیح داده می‌شود Color است که حالتی شبیه به ابزار قلم رنگ‌کننده به کل لایه می‌دهد. یعنی تنها رنگ‌های آن به لایه‌های زیرین منتقل می‌شود.

در تصویر سمت چپ یک لایه‌ی جدید ایجاد کردیم و با براش اقدام به کشیدن سایه‌ها نمودیم. سپس در تصویر سمت راست Blend Mode لایه را بر روی Color تنظیم کردیم.

نکته در صورتی که لایه‌ی رویی بیش از حد لازم پررنگ شد می‌توان با استفاده از نوار لغزنده‌ی Opacity آن را کمی محو کرد.

در پنجره‌ی Layer Style نوار لغزنده‌ی Opacity تعیین‌کننده‌ی میزان شفافیت (محو بودن) لایه است. در زیر این نوار لغزنده، نوار دیگری تحت عنوان Fill Opacity وجود دارد که تفاوت آن با Opacity در اعمال نشدن شفافیت بر روی افکت‌ها است. برای مثال اگر به لایه‌ای سایه بدهیم با نوار لغزنده‌ی اولی کل لایه محو می‌شود ولی با نوار لغزنده‌ی دومی تنها خود لایه کمرنگ می‌شود و سایه پابرجا خواهد ماند. Opacity و Fill Opacity در خود پنل لایه‌ها نیز به صورت مستقیم قرار دارند. به خلاصه‌ای از کاربرد سایر سربرگ‌ها اکتفا کرده و بررسی کامل آن‌ها را به شما واگذار می‌کنیم.

  • از سربرگ Bevel & Emboss برای بعد دادن (برجستگی) به لایه استفاده می‌شود.
  • از سربرگ Stroke برای حاشیه دادن به لایه استفاده می‌شود.
  • از سربرگ‌های Inner Glow و Outer Glow برای اضافه کردن درخشش داخلی و خارجی به لایه استفاده می‌شود.
  • از سربرگ Color Overlay برای تک‌رنگ کردن لایه استفاده و از سربرگ Gradient Overlay برای پر کردن لایه از یک گرادیانت استفاده می‌شود. استفاده از Blend Mode موجود در هرکدام از این سربرگ‌ها منجر به خلق افکت‌های بسیار جالبی خواهد شد.
  • از سربرگ Drop Shadow برای دادن سایه به لایه استفاده می‌شود.

در پنجره‌ی Layer Style در صورتی که تیک گزینه‌ی preview زده شده باشد پیش‌نمایشی از تغییرات بر روی پروژه نشان داده می‌شود. همچنین در زیر این گزینه مربعی وجود دارد که افکت‌های داده شده را به صورت لحظه‌ای بر روی خود نشان می‌دهد.

برگه‌ها : 1 2