ویرایش و تنظیم تصاویر

زمان تقریبی موردنیاز برای مطالعه: ۱۱ دقیقه

بررسی منوی Image

منوی ایمیج در فتوشاپ شامل امکانات تغییر ویژگی‌های تصویر، اصلاح نور و رنگ تصویر، تغییر اندازه، چرخش تصویر، برعکس کردن تصویر و… است.

اولین گزینه‌ی این منو تعیین مد تصویر می‌باشد.

 

انواع مد تصویر

در مد Bitmap تنها دو رنگ سفید و سیاه خواهیم داشت و در مد Indexed Color نیز طیف رنگی شامل ۲۵۶ رنگ است (دلیل پایین بودن کیفیت تصاویر GIF این است که تنها از همین رنگ‌ها استفاده می‌کند). در مد Grayscale تنها امکان استفاده از رنگ‌های سیاه، ۲۵۴ رنگ خاکستری (طیف پررنگ تا کم‌رنگ) و سفید وجود دارد.

ذکر این نکته حائز اهمیت است که برای سیاه و سفید کردن تصاویر نباید به هیچ‌وجه از مد Grayscale استفاده کرد. چون در این حالت حتی اگر تصویری رنگی به پروژه اضافه کنیم سیاه و سفید می‌شود. به جای آن بهتر است از گزینه‌های دیگری که در ادامه گفته می‌شود برای سیاه و سفید کردن تصاویر استفاده کنیم. در این صورت مد تصویر همچنان رنگی است. اما پیکسل ها از نقاط رنگی انتخاب نشده‌اند و می‌توان به تصویر لایه‌ی رنگی اضافه نمود.

هنگامی از مد Grayscale استفاده می‌کنیم که بخواهیم پرینت سیاه و سفید بگیریم و یا بخواهیم تصویر را به مد Bitmap یا Duotone ببریم. چون امکان تبدیل مستقیم مد تصویر به این دو وجود ندارد و باید از مد Grayscale به عنوان واسطه استفاده کنیم.

در مد Bitmap پیکسل‌ها حاوی کوچک‌ترین حجم اطلاعات هستند. چون یا سفید هستند و یا سیاه. با مد RGB مقایسه کنید که باید در یک پیکسل ذخیره شود که رنگش کدام رنگ از ۱۶ میلیون حالت ممکن برای این مد است.

در مد Duotone می‌توان از دو رنگ تا چهار رنگ در طراحی خود استفاده کرد. شاید بسیاری از کتاب‌ها را دیده باشید که رنگی نیستند ولی حاشیه‌ها و یا کلمات مهم‌شان با یک رنگ دیگر است و از یک رنگ دیگر هم به جز مشکی استفاده کرده‌اند. پس از انتخاب این مد پنجره‌ای باز می‌شود که تعداد و رنگ‌ها را می‌پرسد. presetهای این پنجره نیز بسیار متنوع هستند. همچنین در کنار هر کانال (رنگ) نموداری وجود دارد که می‌تواند تیرگی و روشنی رنگ را مشخص کند. حالت این نمودارها بسیار شبیه به نمودار Curve است که در همین فصل بررسی‌اش کرده‌ایم.

در مد RGB امکان استفاده از حدود شانزده میلیون رنگ (نور) وجود دارد (مقدار دقیق این عدد برابر ۱۶۶ است).

RGB سرواژه‌ای از نام رنگ‌های قرمز، سبز و آبی است که سه نور اصلی هستند (مد RGB به نمایش رنگ با استفاده از نور می‌پردازد؛ یعنی نمایش آن‌ها بر روی مانیتور برخلاف مد CMYK که به نمایش رنگ با استفاده از چاپ (جوهر پرینتر) می‌پردازد).

همه‌ی شانزده میلیون رنگ (نور) از ترکیب نسبی این سه رنگ تشکیل می‌شوند و ترکیب این سه رنگ با حداکثر شدتشان برابر نور سفید است. برخلاف رنگ بر رویِ کاغذ که ترکیب همه‌ی آن‌ها با حداکثر شدتشان رنگ مشکی است. سفید بودن ترکیب تمام طول‌موج‌های مرئی با قرص نیوتون و البته منشور در علوم مدرسه اثبات می‌شود.

در این مد اگر هیچ‌کدام از نورهای قرمز، سبز و آبی وجود نداشته باشند رنگ سیاه خواهیم داشت (تاریکی مطلق). اما در مد CMYK در صورت نبود هیچ رنگی رنگ سفید خواهیم داشت (کاغذ سفیدرنگ).

هر یک از سه نور قرمز، سبز و آبی می‌توانند ۲۵۶ (۱۶۲) شدت مختلف داشته باشند. هر چه شدت بیشتر باشد ترکیب آن رنگ تأثیر بیشتری بر روی رنگ اصلی خواهد گذاشت.

برای مثال:

۱۶ میلیون رنگ حاصل عدد ۲۵۶۳ هستند که توان ۳ مربوط به سه رنگ اصلی است و ۲۵۶ تعداد حالات ممکن برای شدت هر رنگ می‌باشد.

برای درک بهتر این موضوع کافی است اتاقی بدون هیچ نوری را در نظر بگیریم. در این اتاق سه نورافکن با نورهای قرمز، سبز و آبی موجود است و هر کدام می‌توانند با ۲۵۶ شدت مختلف تابش کنند.

در مد RGB هر یک از ۱۶ میلیون رنگ کدی اختصاصی دارند که به کد هگزادسیمال (hexadecimal یا به اختصار hex به معنی «در مبنای ۱۶») معروف است. کد هگزادسیمال کدی شش رقمی به صورت زیر است که در استخر رنگ فتوشاپ در کنار علامت نامبرساین (#) قرار دارد.

RRGGBB#

دو رقم اول مربوط به میزان شدت رنگ قرمز، دو رقم دوم مربوط به میزان شدت رنگ سبز و دو رقم سوم مربوط به میزان شدت رنگ آبی است. اما اعداد فوق بر مبنای ۱۶ هستند و یک عدد دو رقمی در مبنای ۱۶ می تواند بیانگر ۲۵۶ عدد مختلف باشد. پس حالا علت توان ۶ را در پایه‌ی ۱۶ مشخص شد.

ارقام در مبنای ۱۶ به ترتیب ارزش برابرند با:
۰-۱-۲-۳-۴-۵-۶-۷-۸-۹

و پس از آن:
A-B-C-D-E-F

کد هگزادسیمال چند رنگ آورده شده است که با توضیحات بالا قابل تفسیر هستند:

نکته در طیف رنگی سیاه و سفید مقادیر G، R و B لزوماً با هم برابرند.

البته که کندوکاو کردن کد هگزادسیمال در سطح مبتدی بی‌مورد است. چرا که با استفاده از استخر رنگ فتوشاپ می‌توان خیلی آسان و با یک کلیک کد رنگ موردنظر را به دست آورد. از کد هگزادسیمال بیشتر در مباحث طراحی وب استفاده می‌شود.

از متد CMYK برای چاپ پروژه‌ها استفاده می‌شود. طیف رنگی CMYK محدودتر از RGB بوده و مخفف نام چهار رنگ Cyan (فیروزه‌ای)، Magenta (ارغوانی)، Yellow (زرد) و blacK (مشکی) است. شدت این چهار رنگ که همان چهار کارتریج یا تونر پرینتر هستند بر حسب درصد بیان می‌شود.

اما سوالی که پیش می‌آید این است که چرا اسم این مد را CMYB نگذاشته‌اند؟ و یا چرا با این که ترکیب این سه رنگ با هم سیاه می‌شود تونر جداگانه‌ای برای سیاه تعبیه شده است؟

پاسخ این است که با این که اساس این مد بر روی سه رنگ است. اما رنگ سیاهی که از همپوشانی این سه رنگ حاصل شود معمولاً چندان مناسب نیست (این سیاه به قهوه‌ای می‌زند و حالتی سه‌بعدی دارد که چشم را اذیت می‌کند). بنابراین از یک تونر سیاه کمکی استفاده می‌شود و چون این یک رنگ اصلی نیست در نامگذاری CMYK به جای B حرف K نماینده‌ی رنگ سیاه است.

برگه‌ها : 1 2 3 4