آموزش اف ال استودیو

زمان تقریبی موردنیاز برای مطالعه: ۴ دقیقه

اف ال استودیو یکی از بزرگ‌ترین نرم‌افزارهای آهنگسازی است. این نرم‌افزار از رابط کاربری بسیار زیبا و آسان و امکانات فراوان بهره‌مند است. در این قسمت به بررسی تعدادی از ترفندهای کاربردی این نرم‌افزار می‌پردازیم.

 

باز کردن پروژه‌ی جدید با New from template

اف ال استودیو به طور پیش‌فرض هنگام باز کردن یک پروژه‌ی جدید چهار کانال Kick، Clap، Hat و Snare را در پنجره‌ی Channel Rack قرار می‌دهد. این کار شاید برای افراد مبتدی مفید باشد اما در سایر اوقات زحمت حذف کردن این کانال‌ها را بر دوش کاربر می‌اندازد. برای این که موقع باز کردن اف ال هیچ کانال اضافه‌ای تولید نشود روی منوی FILE کلیک کنید و ماوس را بر روی گزینه‌ی New from template ببرید.

حال از بین گزینه‌ها گزینه‌ی Minimal و بعد از آن Empty را انتخاب کنید. مشاهده می‌کنید که پروژه‌ی جدید فاقد کانال‌های اضافی است و در آن تنها یک کانال به اسم Sampler هست که هیچ صدایی ندارد و باید با drag کردن یک صدا بر روی آن یا replace کردنش آن را صدادار کرد.
این انتخاب به صورت دائمی است و از این به بعد همیشه پروژه‌های جدید با همین یک کانال خالی به وجود می‌آیند؛ تا وقتی که از بین گزینه‌های منوی بالا گزینه‌ی دیگری انتخاب شود.

 

نوت‌های اف ال استودیو بر روی کیبورد کامپیوتر

در صورتی که کیبورد MIDI نداشته باشید همچنان امکان ساخت آهنگ با اف ال استودیو وجود دارد. کافی است روی کانال موردنظرتان کلیک کنید و دکمه‌های کیبورد را بفشارید.

با فشرده شدن هر کلید کیبورد، یک نوت خاص نواخته (یا ضبط) می‌شود. نوت‌ها بر روی کیبورد به صورت زیر هستند:

بدیهی است که کلیدهای کیبورد امکان تشخیص فشار را ندارند.

پ.ن: این بحث نیازمند پیش‌نیازی از اصول تئوریک موسیقی است؛ در صورتی که با نوت‌ها آشنایی ندارید، چندان اهمیتی ندارد.

پ.ن ۲: برای پیمایش بین کانال‌های بالایی و پایینی در پترن فعال موقع نواختن می‌توانید از کلیدهای جهت بالا و جهت پایین کیبورد استفاده کنید.

 

تعیین سرعت آهنگ (تمپو)

برای تغییر سرعت موسیقی ابتدا باید با مفهوم دات و بیت آشنایی باشید:

به هر ۴ دات (مربع‌های کوچکی در پنجره‌ی channel rack که می‌توانند روشن یا خاموش باشند) ۱ بیت گفته می‌شود.

سرعت موسیقی (بیت‌ها) از طریق بالای اف ال استودیو و قسمت Tempo قابل تنظیم است:

(در عکس بالا این عدد برابر است با ۱۲۰٫ با بردن فلش ماوس روی این عدد و کشیدن رو به بالا و پایین امکان تغییر این عدد وجود دارد.)

واحد Tempo برابر است با bpm یا بیت در دقیقه. به عبارت دیگر این عدد تعیین می‌کند که در یک دقیقه چندتا بیت پخش شود. برای پروژه‌های عادی توصیه می‌شود که این عدد برابر ۱۲۰ باشد؛ یعنی هر ۸ دات در یک ثانیه پخش شوند.

برگه‌ها : 1 2